www.bydgoszcz.uw.gov.pl __



Archiwalna wersja dokumentu dla daty: 2012-06-11 14:07:39


<< powrót do wersji aktualnej dokumentu


Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów

Podstawa prawna:

  1. Ustawa  z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2008 r., Nr 136, poz. 857 z późn. zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz.1779 z póżn. zm.)
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. Nr 57, poz. 553 z późn. zm.)


Kto załatwia sprawę:

Oddział Doskonalenia Kadr Medycznych Wydziału Zdrowia – Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,
ul. Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz
Tel.:  (0-52) 349-77-64 do 68
Fax:  (0-52) 349-77-66


Rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne dla lekarzy i lekarzy dentystów ubiegających się o rozpoczęcie specjalizacji przeprowadza Wydział Zdrowia - Kujawsko-Pomorskie Centrum Zdrowia Publicznego dwa razy w roku w terminach od dnia 1 marca do dnia 31 marca oraz od dnia 1 października do dnia 31 października.

Liczbę przyznanaych miejsc szkoleniowych, w tym liczbę rezydentur w poszczególnych dziedzinach medycyny dla poszczególnych województw ogłasza Minister Zdrowia na stronie internetowej MZ.

Wykaz wolnych miejsc szkoleniowych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych prowadzących specjalizacje na terenie województwa kujawsko – pomorskiego publikowany jest przed każdym postępowaniem kwalifikacyjnym na stronie internetowej Wydziału Zdrowia K-PUW w Bydgoszczy oraz wywieszony w siedzibie Oddziału.

Lista Ministra Zdrowia jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizacje w poszczególnych dziedzinach medycyny, na obszarze Rzeczypospolitej.

2. Wnioski o rozpoczęcie specjalizacji w danej dziedzinie medycyny należy składać w terminach do dnia 28 lutego lub do dnia 30 września każdego roku – wzór wniosku  wzór wniosku dla cudzoziemców
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  1. kserokopię ograniczonego prawa wykonywania zawodu/prawa wykonywania zawodu;
  2. kserokopię wyniku LEP/L-DEP;
  3. kserokopię dyplomu I/II stopnia lub PES odpowiedniej specjalizacji;
  4. dokument potwierdzający średnią ocen uzyskaną w okresie studiów (średnia liczona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku oraz skala ocen);
  5. oświadczenie o ochronie danych osobowych - (wzór wniosku o rozpoczęcie specjalizacji zawiera treść oświadczenia);
  6. oświadczenie, że wniosek o rozpoczęcie specjalizacji został złożony tylko w jednej dziedzinie medycyny i tylko w jednym Wojewódzkim Centrum Zdrowia Publicznego- (wzór wniosku o rozpoczęcie specjalizacji zawiera treść oświadczenia);
  7. oświadczenie o nie odbywaniu specjalizacji w podstawowej lub szczegółowej dziedzinie medycyny w ramach rezydentury - (wzór wniosku o rozpoczęcie specjalizacji zawiera treść oświadczenia);
  8. oświadczenie, że lekarz nie ma aktualnie otwartej żadnej specjalizacji - (wzór wniosku o rozpoczęcie specjalizacji zawiera treść oświadczenia);
  9. oświadczenie o rezygnacji z dotychczas odbywanej specjalizacji w przypadku zakwalifikowania się do odbywania specjalizacji, o którą lekarz ubiega się w danym postępowaniu.


Ponadto lekarze/lekarze dentyści ubiegający się o rozpoczęcie specjalizacji w trybie pozarezydenckim (§14 ust. 2 pkt 1-5) powinni dołączyć dodatkowo:

  1. kserokopię dyplomu doktora nauk medycznych;
  2. zaświadczenie zakładu pracy o co najmniej 3-letnim okresie zatrudnienia do dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego, tj. do dnia 28 lutego lub do dnia 30 września, w pełnym wymiarze czasu pracy w jednostce akredytowanej, zgodnym z kierunkiem specjalizacji;
  3. potwierdzenie udziału w publikacjach wydane przez Główną Bibliotekę Lekarską i jej oddziały oraz biblioteki uczelni medycznych.


Kopie dokumentów winny być potwierdzone za zgodność z oryginałem na każdej zapisanej stronie przez notariusza, właściwą okręgową izbę lekarską, inne Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego lub po okazaniu oryginałów, w Oddziale Doskonalenia Kadr Medycznych.
 

3. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje ocenę formalną wniosku oraz postępowanie konkursowe.
Postępowanie konkursowe obejmuje i uwzględnia :

  1. w przypadku lekarza , który występuje o rozpoczęcie specjalizacji:
    a) jeżeli nie posiada żadnej lub odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia bądź tytułu specjalisty – wynik Lekarskiego Egzaminu Państwowego, zwanego dalej „ LEP”, albo, w przypadku lekarza dentysty, Lekarsko - Dentystycznego Egzaminu Państwowego, zwanego dalej „ L-DEP”,
    b) jeżeli posiada odpowiednią specjalizację I lub II stopnia bądź tytuł specjalisty – wynik egzaminu w zakresie odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia albo PES albo wynik LEP/L-DEP , na podstawie którego lekarz może uzyskać najkorzystniejszą liczbę punktów w tym postępowaniu,
    c) w trybie § 14 ust. 2 również punkty dodatkowe - za posiadanie stopnia naukowego doktora nauk medycznych, odpowiedni okres zatrudnienia w jednostce akredytowanej zgodny z kierunkiem specjalizacji, publikacje w czasopismach naukowych zamieszczonych w wykazie czasopism sporządzonym przez ministra właściwego do spraw nauki dla potrzeb oceny parametrycznej jednostek naukowych.
  2. średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku – w przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie i w tym samym WCZP identycznej liczby punktów za LEP/L-DEP albo liczby punktów za egzamin w zakresie odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia albo PES;
  3. rozmowę kwalifikacyjną – w przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów również za średnią ocen z okresu studiów.


4. Wynik postępowania konkursowego stanowi procent maksymalnej liczby punktów uzyskanych z LEP/L-DEP albo egzaminu w zakresie odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia albo PES oraz punktów dodatkowych i dodatkowo średniej ocen uzyskanych w okresie studiów lub dodatkowo rozmowy kwalifikacyjnej.


Maksymalna liczba punktów w postępowaniu konkursowym:

1) z egzaminu LEP/L-DEP uwzględnia maksymalną liczbę punktów z danego LEP/L-DEP ,
2) z egzaminu specjalizacyjnego w zakresie odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia albo PES wynosi 200 punktów, przy czym:

a) za ocenę 3,0 otrzymuje się 116 punktów,
b) za ocenę 3,1- 3,5 otrzymuje się 128 punktów,
c) za ocenę 3,6- 3,9 otrzymuje się 140 punktów,
d) za ocenę 4,0 otrzymuje się 152 punkty,
e) za ocenę 4,1-4,5 otrzymuje się 164 punkty,
f) za ocenę 4,6- 4,9 otrzymuje się 176 punktów,
g) za ocenę 5,0 otrzymuje się 188 punktów,
h) za ocenę 5,0 z wyróżnieniem otrzymuje się 200 punktów;

3) punkty dodatkowe za:

a) posiadanie stopnia naukowego doktora nauk medycznych – 5 punktów,
b) co najmniej 3-letni okres zatrudnienia lub stosunku służbowego do dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego, tj. do dnia 28 lutego lub do dnia 30 września, w pełnym wymiarze czasu pracy w jednostce akredytowanej zgodny z kierunkiem specjalizacji – 5 punktów,
c) publikacje w czasopismach naukowych zamieszczonych w wykazie czasopism sporządzonym przez ministra właściwego do spraw nauki dla potrzeb oceny parametrycznej jednostek naukowych – maksymalnie 5 punktów (po 0,5 punktu za udział w jednej publikacji).

4) za średnią ocen uzyskanych w okresie studiów wynosi 6 punktów,
5) z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 15 punktów (3 pytania po 5 punktów),
6) w przypadku braku dokumentu potwierdzającego ocenę za test stanowiący część składową za egzamin w zakresie odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia – wynosi 140 punktów przyznanych lekarzowi za zaliczenie testu,
7) w przypadku braku dokumentu potwierdzającego uzyskanie oceny za egzamin w zakresie odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia – wynosi 140 punktów przyznanych lekarzowi za posiadanie I lub II stopnia specjalizacji.

5. Po zakończonym postępowaniu kwalifikacyjnym lista lekarzy zakwalifikowanych i lista lekarzy niezakwalifikowanych do odbywania danego szkolenia specjalizacyjnego dostępna jest w Oddziale Doskonalenia Kadr Medycznych oraz na stronie internetowej Wydziału Zdrowia - Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego K-PUW w Bydgoszczy.

Termin złożenia wniosku o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego: 

Termin złożenia wniosku o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego do właściwego wojewody wynosi 20 dni od dnia ogłoszenia na stronie internetowej wojewody listy lekarzy zakwalifikowanych i nie zakwalifikowanych do odbywania danego szkolenia specjalizacyjnego.


Informacja dla lekarzy cudzoziemców, ubiegających się o specjalizację

  1. Lekarz cudzoziemiec posiadający prawo wykonywania zawodu na terytorium RP przyznane na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy  o zawodzie lekarza i lekarza dentysty odbywa specjalizację na zasadach obowiązujących obywateli polskich. 
  2. Lekarz cudzoziemiec zamierzający wykonywać lub wykonujący zawód na terytorium RP wyłącznie w celu odbycia szkolenia podyplomowego lub uzyskania stopnia naukowego , posiadający wizę pobytową lub zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zdrowia , może odbywać
    specjalizację na zasadach określonych w przepisach o odbywaniu studiów  i uczestniczeniu w badaniach naukowych i szkoleniach przez osoby niebędące obywatelami polskimi oraz o zasadach odpłatności za te studia i szkolenia.

Informacja o możliwości rozpoczęcia specjalizacji dla lekarzy posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego  i mających odpowiedni dorobek zawodowy w szczegółowej dziedzinie medycyny (par. 45 rozporządzenia).

Lekarz spełniający powyższe wymagania może złożyć wniosek o skierowanie do odbywania tej specjalizacji bez postępowania kwalifikacyjnego, po uzyskaniu pozytywnej opinii  właściwego konsultanta krajowego.


Przebieg szkolenia specjalizacyjnego

  1. Oddział Doskonalenia Kadr Medycznych kieruje lekarza do odbycia specjalizacji, po przedstawieniu przez niego dokumentu „Prawo wykonywania zawodu lekarza”, „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty” w terminie do dnia 15 listopada lub do 15 kwietnia każdego roku.
  2. W terminie 3 miesięcy od dnia skierowania lekarz/lekarz dentysta winien podjąć szkolenie specjalizacyjne w jednostce, do której został skierowany.
  3. Programy specjalizacji w poszczególnych dziedzinach medycyny dostępne są na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
  4. Staże kierunkowe mogą być realizowane tylko w jednostkach organizacyjnych wpisanych na listę Ministra Zdrowia dostępną na stronie internetowej MZ.

Zakończenie szkolenia specjalizacyjnego - Państwowy Egzamin Specjalizacyjny

  1. Państwowy Egzamin Specjalizacyjny dla danej specjalności organizuje Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.
  2. Wykaz dokumentów, które należy złożyć w Oddziale Doskonalenia Kadr Medycznych przed przystąpieniem do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego
    1) Wzór podania lekarza/lekarza dentysty o przystąpienie do PES
    2) Wzór zgłoszenia do PES
  3. Terminy składania dokumentów do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego:
    - do dnia 31 grudnia na sesję wiosenną (od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia),
    - do dnia 31 lipca na sesję jesienną (od dnia 1 października do dnia 30 listopada),
    w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia zaliczenia szkolenia specjalizacyjnego przez kierownika specjalizacji.
  4. Lekarz może przystępować do PES trzy razy, a w przypadkach, o których mowa w par. 36 ust. 4 rozporządzenia , cztery razy.
  5. PES w dziedzinach urologii oraz anestezjologii i intensywnej terapii odbywa się w terminach ustalonych przez właściwego konsultanta krajowego w porozumieniu z Dyrektorem CEM.

Lekarski Egzamin Państwowy; Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy

  1. Lekarz, lekarz dentysta zamierzający przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Państwowego albo Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego składa w formie elektronicznej wniosek do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, w terminie:
    - do dnia 30 czerwca, albo
    - do dnia 30 grudnia,
    a wniosek w wersji papierowej przesyła do właściwej okręgowej izby lekarskiej.
  2. Formularz wniosku jest generowany elektronicznie i pobierany na stronie internetowej CEM.
  3. Informacje dotyczące LEP i L-DEP oraz regulamin porządkowy określający tryb i zasady przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego dostępne są na stronie internetowej CEM.

Jednostki organizacyjne prowadzące specjalizacje

  1. Lista Ministra Zdrowia jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizacje w poszczególnych dziedzinach medycyny, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Termin załatwienia sprawy:
Załatwienie poszczególnych spraw na zasadach i w terminach określonych przepisami szczególnymi dotyczącymi szkolenia specjalizacyjnego lekarzy  i lekarzy dentystów oraz zgodnie z  przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.

Ponadto warto wiedzieć:

  1. Lekarz ubiegający się o odbywanie specjalizacji może być w danym terminie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie i  tylko w jednym wojewódzkim centrum zdrowia publicznego.
  2. Szczegółowe zasady kwalifikacji na specjalizację i postępowania konkursowego zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz.1779 z późn. zm. )
  3. Lekarz w tym samym czasie może odbywać tylko jedną specjalizację. 
  4. Możliwość skracania, przedłużania szkolenia specjalizacyjnego regulują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz.1779 z późn. zm.).

Ważne terminy:

  • składanie wniosków o przystąpienie do LEP/L-DEP: do 30 czerwca oraz do 30 grudnia każdego roku,
  • składanie wniosków na rozpoczęcie specjalizacji: do 28 lutego i do 30 września każdego roku,
  • skierowanie na specjalizację do 15 kwietnia lub do 15 listopada każdego roku,
  • rozpoczęcie specjalizacji w terminie 3 miesięcy od dnia skierowania do jednostki, 
  • składanie dokumentów i wniosku o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego: do 31 grudnia oraz 31 lipca każdego roku,  w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia zaliczenia szkolenia specjalizacyjnego przez kierownika specjalizacji.