Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM
Menu Content/Inhalt
Strona główna

Działalność

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie konieczności zapewnienia szczepień pracownikom Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Magdalena Kardasz   
25.02.2019.

Wydział Zdrowia Kujawsko-Pomorskie Centrum Zdrowia Publicznego w Bydgoszczy na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego przedstawia poniżej informację przesłaną przez ww. organ.

„Mając na uwadze niepokojący fakt wzrostu liczby przypadków odry i grypy w Polsce, Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS) podejmuje intensywne działania mające na celu jak najszybsze przerwanie transmisji wirusów w pojawiających się ogniskach, upowszechnianie wiedzy na temat szczepień, a także zachęcanie do szczepienia się.  

Z nadzoru nad ogniskami odry i grypy w Polsce prowadzonego przez organy PIS wynika, że zakażeniu ww. wirusami ulega wielu pracowników sektora ochrony zdrowia, w tym lekarzy i pielęgniarek, co oznacza, że osoby te były nieuodpornione realizując swoje zadania na stanowiskach pracy, na których istnieje narażenie na biologiczne czynniki chorobotwórcze. 
 
Pracowniczy obowiązek szczepień ochronnych wynika z przepisów pracy. 
 
Zgodnie z art. 2221 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 917 z późn. zm.) w razie zatrudnienia pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe, ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, przy czym w myśl § 2 tegoż artykułu pracodawca prowadzi: 

- rejestr prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych dotyczących danego zakładu pracy, oraz

- rejestr pracowników zatrudnionych przy takich pracach. 

Wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. z 2005 r., nr 81, poz. 716 z późn. zm.). 
Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników w środowisku pracy, jakim jest m.in. praca w jednostkach ochrony zdrowia, prace takie powinien umieścić w prowadzonym dla zakładu rejestrze.  
W związku z powyższym konieczne jest zapewnienie wszelkich środków ochrony indywidualnej (w tym szczepień) pracownikom, w zależności od oceny ryzyka narażenia 
na poszczególnych stanowiskach pracy, w świetle obecnej sytuacji epidemiologicznej odry i grypy.”

 

Zmieniony ( 25.02.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
designed by www.madeyourweb.com