Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM
Menu Content/Inhalt
Strona główna

Działalność

3 maja Światowy Dzień Alergii i Astmy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Michał Muszyński   
27.04.2018.

3 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Alergii i Astmy, który ma zwrócić uwagę na problemy ludzi chorujących na alergię i astmę. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną górnych dróg oddechowych. Na astmę choruje ok 5% Polaków, natomiast można zachorować w każdym wieku. Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Astmę należy podejrzewać, jeżeli pacjent podaje występowanie charakterystycznych objawów, które przedstawia rysunek poniżej.   

objawy_astmy.jpg

Podstawowym badaniem dodatkowym w diagnostyce astmy jest spirometria. Badanie spirometryczne to najważniejsze z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc. Astma jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć, jednak możliwe jest jej kontrolowanie.

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje te zwykle niegroźne substancje jako elementy zagrażające, co wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu.

 

Jeśli zaobserwujesz objawy, które wyszczególnione są na schemacie poniżej, warto udać się do lekarza alergologa. 

objawy_alergii.jpg

Rozpoznanie substancji prowadzących do objawów alergii nie jest łatwe. Jest to jednak warunek rozpoczęcia leczenia alergii. Można to ustalić dzięki badaniom laboratoryjnym oraz testom alergicznym. Znanych jest kilkadziesiąt tysięcy związków mogących wywołać u osób z odpowiednimi predyspozycjami alergię. Najczęściej spotykane alergeny wziewne to: roztocza, pyłki roślin (drzew, traw czy chwastów), alergeny zwierząt, zarodniki pleśni. Alergie mogą też wywoływać także substancje, które mają kontakt ze skórą, jak kosmetyki, metale, farby do włosów lub środki czystości.

Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych stron, które pozwolą dokładniej przyjrzeć się przedstawionym chorobom.

http://alergia.pta.med.pl/porady-dla-alergikow/
http://alergia.pta.med.pl/kalendarz-pylenia/
http://alergia.pta.med.pl/glosariusz/
http://alergia.pta.med.pl/leczenie-omalizumabem/bydgoszcz/
http://alergia.pta.med.pl/leczenie-omalizumabem/bydgoszcz/

Zmieniony ( 27.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
designed by www.madeyourweb.com