Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM
Menu Content/Inhalt
Strona główna

Działalność

26 STYCZNIA - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRANSPLANTACJI Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Michał Muszyński   
25.01.2018.

26 STYCZNIA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRANSPLANTACJI

Corocznie 26 stycznia z okazji rocznicy pierwszego udanego przeszczepu nerki w kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W tym roku przypada 22 rocznica tego wydarzenia. Do pierwszego udanego przeszczepu nerki doszło 26 stycznia 1966 r. w I Klinice Akademii Medycznej w Warszawie. Biorcą była 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej.

W 2015 roku resort zdrowia zainicjował kampanię „Zgoda na życie”, której celem było nie tylko edukowanie społeczeństwa w zakresie medycyny transplantacyjnej, ale również zachęcenie odbiorców do publicznego wyrażania swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów, tkanek oraz komórek. Na potrzeby tej kampanii została stworzona aplikacja webowa, której działanie jest bardzo proste – wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Aplikacja ta, nie tylko umożliwia szybkie i wygodne poinformowanie bliskich oraz znajomych o swojej woli odnośnie bycia dawcą narządów po śmierci, ale pozwala także na rozpowszechnianie na dużą skalę informacji na temat całej akcji. 

Narzędzie to dostępne jest pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl .

Dzięki tej aplikacji zwykły człowiek może uczynić coś niezwykłego - dać szanse drugiemu na życie.

Również podpisane własnoręcznie oświadczenie woli, ułatwi bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej w nim woli. Pamiętajmy, że niniejsze oświadczenie ma charakter jedynie informacyjny i nie musimy go nigdzie rejestrować. Wystarczy nosić je zawsze przy sobie razem z dokumentem tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy), a o swojej decyzji warto poinformować bliskich.

W 2016 r. lekarze przeprowadzili 1 545 takich operacji. Były to przede wszystkim przeszczepy:

 • nerki – 975 od osób zmarłych oraz 50 od żywych łącznie 1028,
 • wątroby – 314 od osób zmarłych i 28 fragmentów wątroby od żywego dawcy
 • serca – 101,
 • trzustka + nerka – 31,
 • nerka + wątrobą – 3,
 • trzustki – 7,
 • płuc – 35.  w tym 15 pojedyncze i 20 oba płuca,
 • kończyna górna – 1.

Ogółem w 2016 r. 1522 narządów pochodziło od martwych osób oraz i 78 pochodziło od żywych osób, z tego 1545 przeszczepiono biorcom.

Zgodnie z Biuletynem Informacyjnym Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" liczba oczekujących na przeszczep w województwie      kujawsko-pomorskim na dzień 31.12.2016 r. przedstawiała się następująco:

 1. nerka 59 osób,
 2. wątroba 10 osób,
 3. serce 14 osób,
 4. płuco 0 osób.

 

Źródło:

deklaracja.zgodanazycie.pl

http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2016.html

www.poltransplant.pl/Download/ow.pdf (oświadczenie woli)

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/ogolnopolski-dzien-transplantacji-polaczony-z-obchodami-50-rocznicy-udanego-przeszczepienia-nerki-w-polsce/

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/transplantologia-w-polsce

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
designed by www.madeyourweb.com