Menu Content/Inhalt

Działalność

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Michał Muszyński   
14.09.2007.
1 maja 2017 roku uruchomiony został System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK), służący do rejestracji kształcenia podyplomowego m.in. lekarzy i lekarzy dentystów. Zgłoszenia do PES mogą zostać złożone tylko i wyłącznie za pośrednictwem SMK . Państwowy Egzamin Specjalizacyjny organizuje Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.
 
Terminy składania wniosku o Państwowy Egzamin Specjalizacyjny za pośrednictwem SMK:
 • do 31 grudnia sesja wiosenna (od 1 marca do 30 kwietnia),
 • do 31 lipca sesja jesienna (od 1 października do 30 listopada).
UWAGA! Wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w Oddziale Doskonalenia Kadr Medycznych Wydziału Zdrowia z wyprzedzeniem 6 tygodniowym. Jest to czas potrzebny na weryfikację formalną w urzędzie wojewódzkim, merytoryczną weryfikację przez konsultanta krajowego oraz obrót dokumentów.
 
W celu przystąpienia do PES należy w SMK:
 1. założyć konto.
 2. wypełnić Wniosek o modyfikację uprawnień.
 3. uzyskać potwierdzenie swojej tożsamości czyli uwierzytelnienie oraz weryfikację uprawnień przez:
  • podpisanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub,
  • podpisanie potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub,
  • właściwą okręgową izbę lekarską lub Naczelną Izbę Lekarską (niezbędna jest osobista wizyta z dokumentem tożsamości we właściwej izbie).
 4. wypełnić Wniosek o potwierdzenie szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji.
  Wydrukowany wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć do urzędu wojewódzkiego. Wojewoda dokonuje weryfikacji formalnej odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji lekarza, a następnie przekazuje dokumentację do właściwego ze względu na dziedzinę specjalizacji konsultanta krajowego w celu dokonania merytorycznej weryfikacji. Wojewoda zawiadamia wnioskodawcę o rozstrzygnięciu za pomocą SMK. O odmowie potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego wskutek niezrealizowania poprawnie programu specjalizacji, Wojewoda powiadamia wnioskodawcę również na piśmie,
 5. złożyć Wniosek o Państwowy Egzamin Specjalizacyjny.
  Poprawne wysłanie wniosku zakończy się zaprezentowaniem przez system numeru wniosku.
W przypadku lekarzy, którzy przystępują do PES po raz kolejny oraz lekarzy, którzy uzyskali uznanie dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego nie stosuje się przepisów dotyczących obowiązku uzyskania potwierdzenia zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji. Oznacza to, że po założeniu konta w SMK i stosownej weryfikacji możliwe jest złożenie wniosku o przystąpienie do PES.

Podręczniki dla użytkowników Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Lekarz może przystępować do PES nieograniczoną liczbę razy, jednakże w przypadku zgłoszenia do PES po raz drugi i kolejny lekarz ponosi opłatę pobieraną przez CEM, która stanowić będzie dochód budżetu państwa.

W przypadku, gdy PES w danej sesji egzaminacyjnej składa się z egzaminu testowego i egzaminu ustnego oraz gdy dyrektor CEM ustalił, że jako pierwszy jest przeprowadzany egzamin testowy, warunkiem przystąpienia do egzaminu ustnego jest złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu testowego.

Ważne:

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na podawany w SMK adres e-mail. Należy mieć na uwadze,
że wszystkie informacje dotyczące aktualnego stanu złożonych w SMK wniosków przekazywane są równolegle na założone konto w SMK oraz na podany adres e-mail.

Kontakt:

Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia prowadzi infolinię pod numerem: +48 22 597 09 21.
W przypadku wystąpienia trudności z uzyskaniem połączenia z infolinią Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, prosimy o kierowanie zapytań na adres e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zmieniony ( 05.06.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
designed by www.madeyourweb.com